19th Ave New York, NY 95822, USA
Aktualności
Zielone serce miasta – kompleks Eco City Katowice z fasadami aluminiowymi od Aluprof

Tworzenie mieszkańcom komfortowych i przyjaznych przestrzeni do życia czy pracy jest nie lada wyzwaniem. Coraz większe restrykcje i zmieniające się przepisy prawa w obszarze budownictwa sprawiają, że do realizacji projektów architektonicznych niezwykle istotny staje się właściwy dobór wykonawców czy dostawców materiałów. Doskonałym przykładem takiej współpracy jest kooperacja Aluprof, GPP oraz RP-ALU i jej efekt w postaci zielonego kompleksu Eco City Katowice.

Kompleks biurowców Eco City Katowice przy ul. Konduktorskiej zlokalizowany w stolicy Śląska jest dla  Aluprof jedną z ważniejszych realizacji  w swoim portfolio. Uczestnictwo w projekcie, posiadającym tak wysoki poziom rozwiązań służących energooszczędności oraz bazujących na idei user-friendly, jest bardzo nobilitujące. „Zrównoważony rozwój naszej firmy jest dla nas szczególnie ważny. Dostarczanie rozwiązań Aluprof do takich inwestycji jak Eco City Katowice to element wpisujący się w realizację wizji i strategii firmy z zakresu celów ESG. Systemy fasadowe oraz okienno–drzwiowe Aluprof posiadają certyfikaty EPD III-go typu dla profili aluminiowych. Między innymi dzięki ich zastosowaniu inwestorzy mają większe szanse na otrzymanie certyfikatów zielonego budownictwa, jak BREEAM czy LEED. Warto dodać, że jednym z ostatnich osiągnięć Aluprof jest nowa fasada słupowo-ryglowa MB-MT50N, zaprojektowania w oparciu o wytyczne certyfikacji Cradle to Cradle. Idea C2C zakłada, że wszystkie części składowe produktu można wykorzystać w procesie recyklingu i wdrożyć je do użycia w obiegu zamkniętym. Dodatkowo, MB-MT50N w wariancie SI spełnia wymagania certyfikatu Instytutu Domów Pasywnych PHI Darmstadt i tym samym może być stosowany w obiektach, które mają spełniać wymagania budownictwa pasywnego. Dla przyszłych najemców to niezwykle istotna informacja, że obiekt został zbudowany przy zastosowaniu produktów redukujących negatywny wpływ budynków na środowisko naturalne”, podkreśla Marek Majchrzak, dyrektor sprzedaży krajowej systemów budowlanych Aluprof.

Głównym obszarem zastosowania rozwiązań w obiekcie Eco City Katowice były przeszklone fasady Aluprof. Do ich wykonania zastosowana została aluminiowa fasada słupowo-ryglowa MB-SR50N, przeznaczona do budowy lekkich ścian osłonowych – płaskich typu zawieszanego i wypełniającego oraz dachów, świetlików i innych konstrukcji. Posiada ona szereg kształtowników o różnej głębokości i parametrach wytrzymałościowych i pozwala na stosowanie bardzo dużych szyb o ciężarze nawet do 1100 kg. To nowoczesna konstrukcja, która oprócz dużych możliwości zabudowy przestrzeni pozwala także na uzyskiwanie różnych efektów wizualnych na elewacji. Możemy dzięki temu uzyskać estetyczne fasady z wąskimi liniami podziału, które z jednej strony nadają obiektom nowoczesny wygląd, a z drugiej zapewniają użytkownikom maksymalny dostęp do światła dziennego.

Fasady w systemie MB-SR50N zastosowane w kompleksie Eco City Katowice w znacznej części zabudowy są zamontowane na stalowej podkonstrukcji nośnej, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie przeszkleń dużych przestrzeni. Na szczególną uwagę zasługuje fakt zastosowania w części zabudowy budynku ECO 2 ciągłych słupów aluminiowych o długości 11 m, co znacznie przekracza wymiary standardowo stosowane w tego typu konstrukcjach. Funkcjonują one na całej, 3-kondygnacyjnej wysokości strefy coworkingowej tego biurowca. Taki zabieg pozwolił na uzyskanie imponujących, wysokich przeszkleń sprawiających wrażenie lekkich, ale posiadających jednocześnie odpowiednią sztywność i wytrzymałość.

Charakterystycznymi cechami widoku przeszklonych fasad są aluminiowe listwy maskujące użyte w kilku różnych rozmiarach, z których największe mają 286 mm wysokości. Ich zastosowanie pozwoliło na wizualne zaakcentowanie niektórych pionowych lub poziomych linii na elewacjach budynków, jednakże ich główna funkcja polega na zwiększeniu efektywności energetycznej budynków. Wypełnieniem fasady są pakiety 3-szybowe o precyzyjnie dobranych właściwościach w zakresie współczynnika przepuszczalności energii słonecznej (g) który wynosi 0,22 a także współczynnika izolacyjności termicznej (Ug=0,5 W/(m2K)). W ich składzie znajdują się hartowane szyby przeciwsłoneczne z gamy COOL-LITE XTREME II z warstwą srebra. Zapewniają one wysoki poziom transmisji światła stanowiąc jednocześnie bardzo dobrą ochronę przeciwsłoneczną budynków. Zastosowanie tego typu szkła pozwala na optymalne wykorzystanie światła dziennego i tworzenie jasnych przestrzeni sprzyjających pracy i odpoczynkowi. Wykonane w ten sposób przeszklenia budynków zapewnią użytkownikom obiektu nie tylko naturalne oświetlenie, ale także optymalny komfort termiczny. Pozwalają także na nieograniczony kontakt wzrokowy z pięknymi, zielonymi terenami kompleksu i stanowią jeden z elementów wchodzących w skład całego systemu rozwiązań mających na celu stworzenie optymalnych warunków funkcjonowania Eco City Katowice.

Fasady budynków nie są wyłącznie zamkniętymi na stałe przeszkleniami. Są one wyposażone także w elementy otwierane. Stanowi je ponad 720 okien systemu MB-Slimline. To konstrukcje o wąskich profilach i jednocześnie bardzo dobrych parametrach izolacyjności termicznej i szczelności. Możliwe jest w nich uzyskanie skrzydeł okien w dwóch wariantach: z widocznymi lub – tak jak w obiekcie Eco City Katowice – z niewidocznymi profilami od zewnętrznej strony zabudowy, w których szkło mocowane jest za pomocą klejenia (w systemie SG). Ich zastosowanie nie wpływa w widoczny sposób na obraz elewacji i ilość światła wpadającego do pomieszczeń. Pozwala to natomiast użytkownikom, przy odpowiednich warunkach pogodowych, wykorzystać możliwość bezpośredniej wentylacji pomieszczeń biurowych. W suficie holu wejściowego, łączącego biurowce ECO 1 i 2, funkcjonuje świetlik o rozmiarach 106 m2, oparty na podkonstrukcji stalowej, wykonany, podobnie jak pionowe fasady, w systemie słupowo-ryglowym MB-SR50N. To kolejne rozwiązanie służące zapewnieniu naturalnego oświetlenia wnętrz i wizualnemu połączeniu ich z przestrzenią zewnętrzną. W kompleksie Eco City Katowice zostały zastosowane także inne konstrukcje oparte na aluminiowych systemach Aluprof. Są nimi m.in. przeszklone drzwi przeciwpożarowe systemu MB-78EI funkcjonujące jako wydzielenie stref pożarowych w budynkach oraz drzwi zewnętrzne o wysokiej izolacyjności termicznej, oparte na systemie MB-86SI. Na dachach budynków będą także funkcjonować barierki szklane systemu MB-Glass Barrier. Zabezpieczą one nie tylko miejsca obsługi technicznej budynków, ale także strefy służące użytkownikom w celach rekreacyjnych.

Wybór rozwiązań opartych na aluminiowych systemach Aluprof oraz ich realizacja przez firmę wykonawczą RP ALU S.C. to powody do naszej ogromnej satysfakcji z udziału w projekcie Eco City Katowice. Mamy nadzieję, że wszystkie zamontowane tu konstrukcje będą długo służyć użytkownikom tego nowoczesnego kompleksu biurowego, zapewniając im komfort i bezpieczeństwo oraz przyczynią się do osiągnięcia założonej efektywności energetycznej obiektu”, zaznacza Marek Majchrzak, dyrektor sprzedaży krajowej systemów budowlanych Aluprof.

Źródło: Pasywny-budynek.pl. Cały artykuł: https://www.pasywny-budynek.pl/aktualnosci/nowosci/zielone-serce-miasta-kompleks-eco-city-katowice-z-fasadami-aluminiowymi-od-aluprof