19th Ave New York, NY 95822, USA
Aktualności
Budowa najbardziej energooszczędnych biurowców w Polsce na półmetku

Konstrukcja pierwszych dwóch budynków ECO City Katowice realizowanych przez GPP osiągnęła docelową wysokość. Inwestycja zyskała najwyższą w Unii Europejskiej ocenę 94% w ramach certyfikacji BREEAM, a blisko 60% jej powierzchni zajmą tereny zielone. To najbardziej przyjazne użytkownikom i energooszczędne biurowce w Polsce.

W budynkach przy ulicy Konduktorskiej w Katowicach właśnie kończy się montaż szklanej elewacji z powłoką z jonów srebra, która zapewni idealny dostęp światła naturalnego i optymalny komfort termiczny użytkowników. W suficie holu wejściowego łączącego biurowce ECO 1 i 2 rozpoczął się montaż świetlika o imponujących rozmiarach 106 m2 . Wkrótce zakończy się również demontaż rusztowań wokół budynków. Oddanie do użytku pierwszego etapu ECO City Katowice planowane jest na przełomie 2023 i 2024 roku.

Dzięki zastosowaniu w dotychczas wybudowanych przez GPP biurowcach najnowocześniejszych energooszczędnych rozwiązań technologicznych budynki te posiadają nieosiągalne dotychczas wskaźniki efektywności. W konsekwencji wpływa to na wymierny wzrost wydajności pracy, spadek wskaźnika zachorowalności oraz wyraźną obniżkę kosztów zużycia mediów i wpisuje się w oczekiwania wynikające z coraz wyższej świadomości
ekologicznej oraz efektywność energetyczną w połączeniu z minimalizacją negatywnego oddziaływania projektu na środowisko.

– Aktualna sytuacja rynkowa i związane z nią drastyczne podwyżki cen nośników energii spowodowały to, że już nikt obojętnie nie przechodzi obok naszych inwestycji. Dzięki ograniczeniu o połowę zapotrzebowania budynków na energię osiągamy dziś od 12 do nawet 20 zł/m2 oszczędności najmowanej powierzchni w skali jednego miesiąca – podkreśla Mirosław Czarnik, Prezes Zarządu GPP S.A.

ECO City Katowice zapewni 30 000 m2 nowoczesnej, przyjaznej użytkownikom i środowisku oraz efektywnej energetycznie powierzchni biurowej (w tym 1 900 m2 powierzchni coworkingowej) i ok. 1 000 miejsc parkingowych. Sercem kompleksu będzie ECO SQUARE, czyli rekreacyjno wypoczynkowa zielona strefa, która sprawi, że zieleń stanie się nieodłącznym elementem towarzyszącym budynkom i ich użytkownikom. ECO SQUARE to symboliczne odwołanie się do ochrony i wspierania natury w przestrzeni miejskiej, która dzięki dominacji ruchu pieszego, urządzonej zieleni i zaprojektowanym elementom małej architektury będzie sprzyjać integracji, stanie się miejscem codziennych spotkań i rekreacji, a także przestrzenią do spędzania wolnego czasu. Przestrzeń tą wyróżniać będzie zróżnicowana topografia w postaci zielonych skarp, ogrodów kwiatowych i enklaw zieleni, co podkreśli symbiozę środowiska naturalnego z nowoczesnym i energooszczędnym budownictwem.

W ECO City Katowice wykorzystamy wdrożone i sprawdzone przez GPP rozwiązania takie jak skojarzona produkcja energii elektrycznej, ciepła i chłodu (trigeneracja); system okienno-fasadowy z wysoką izolacyjnością termiczną; pozyskiwanie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych; energooszczędne windy zapewniającej odzysk energii elektrycznej; pozyskiwania naturalnego chłodu z otoczenia (freecooling), wykorzystywanie gazowych pomp ciepła w celu pokrycia szczytowego zapotrzebowania na chłód oraz w pełni zintegrowany system zarządzania budynkiem (BMS). W trosce o bezpieczeństwo najemców, w przypadku zakłóceń w dostawach energii elektrycznej, zapewnimy każdemu z budynków dostęp do trzech niezależnych od siebie źródeł zasilania w energię elektryczną – dodaje Janusz Mitręga, Wiceprezes Zarządu GPP S. A.

Ponadto z myślą o komforcie pracy i zdrowiu użytkowników zastosujemy w pomieszczeniach system klimatyzacji oparty na belkach grzewczo-chłodzących oraz regulatorach przepływu (VAV) wraz z wysokosprawnym systemem wentylacji zapewniającym najwyższą jakość powietrza, a także z pełnym monitoringiem gwarantowanych parametrów komfortu cieplnego. Zapewnimy najemcom również szereg udogodnień i dodatkowych usług w postaci m.in.: tarasów widokowych na centrum Katowic; podziemnych parkingów dla rowerzystów (wraz z szatniami i prysznicami); stacji ładowania pojazdów elektrycznych; myjni parowej dla samochodów osobowych i dużego wyboru pośród lokali usługowych – dodaje Janusz Mitręga.

Niezależni audytorzy systemu BREEAM przyznali ECO City Katowice najwyższą ocenę „Outstanding” na rekordowym poziomie 94%. To najlepszy wynik spośród pre-certyfikowanych ekologicznie budynków biurowych w całej Unii Europejskiej. Autorem projektu ECO City Katowice jest P.A Nova S.A. z siedzibą w Gliwicach. Generalnym wykonawcą jest New Construction Concept sp. z o. o. z siedzibą w Katowicach. Za komercjalizację biur odpowiada międzynarodowa firma doradcza Cushman&Wakefield.

***

O GPP S.A.
GPP S.A. od prawie 20 lat, we współpracy z architektami, inżynierami budownictwa oraz przedstawicielami nauki, robi wszystko, aby potrzeby użytkowników budynków biurowych były rozpoznane i zaspokojone. W efekcie tej współpracy GPP S.A. buduje budynki przyjazne użytkownikom, efektywne energetycznie i ze zminimalizowanym negatywnym oddziaływaniem na   środowisko. Projekty GPP wyróżnia troska o najwyższy komfort użytkowników przy znacząco niższych kosztach zużycia mediów m.in. dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Przewagą GPP jest poczucie odpowiedzialności za człowieka i środowisko, dlatego wszelkie kompetencje związane z zarządzaniem nieruchomościami w zakresie technicznym, finansowym i zarządczym realizowane są w ramach Grupy GPP.


Kontakt dla mediów: Wojciech Gurak, gurak@biuropr.pl, +48 505 926 778